PRESSRELEASE 19 maj 2020

Att våga skriva en bok helt baserad på en sann historia, så kallad true crime, kan ha sitt pris. Efter flera års arbete och research släppte jag den 8 oktober 2019 boken Kattstryparen Rum 419. Två veckor innan boksläppet blir jag överfallen i mitt eget garage av en maskerad man, en torped. En synnerligen grov misshandel, där torpeden som misstänks har anlitats fått uppdraget att helt tysta det fria ordet.
Boken handlar om mordet på stadshotellet i Västerås sommaren 2013. Mannen som mördades har vid mordet tre livförsäkringar och hans fru står snart som huvudmisstänkt. Dels tycks hon ha förfalskat försäkringarna och dels för att ha plundrat mannens företag på tillgångar och tagit över offrets fastigheter efter hans död. Frun häktas vid tre tillfällen misstänkt för mordet på sin man, men släpps då förundersökningen läggs ner i brist på bevis. Sommaren 2019 döms hon till ett långvarigt fängelsestraff för de ekonomiska brotten. Under denna rättegång kommer det fram att åklagaren har tagit hjälp av mitt researchmaterial.
För knappt en vecka sedan, i maj 2020, blir jag också kontaktad av polisens mordutredare i Kalla fall-gruppen. Även de ber att få ta del av mitt researchmaterial, som ligger till grund för boken Kattstryparen Rum 419.Nu på torsdag den 21 maj, kl. 20.00, tas mordet på mannen och överfallet av mig upp i tv-programmet EFTERLYST i TV 3.
Författaren
Stefan Di-Omnia